Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej:
data śmierci Cervantesa  https://pl.wikipedia.org/wiki/Miguel_de_Cervantes,
urodzin i śmierci Szekspira https://pl.wikipedia.org/wiki/William_Shakespeare,
a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi https://pl.wikipedia.org/wiki/Inca_Garcilaso_de_la_Vega.

Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ze względu na zagrożenie koronawirusem obchodzony będzie w przestrzeni internetowej.

O tym dniu wiele dowiedzieć się możemy dzięki uprzejmości pani  Alicji Smółki, która na Facebooku wyraziła zgodę na udostępnienie swojej pracy:

https://view.genial.ly/5e9db0374c61400d7890689e/interactive-image-dzien-ksiazki-i-praw-autoskich?fbclid=IwAR0tltGfJ2AMPlSNnVqPWd2cKsHUF0AL2iY9nCrrbgdAU0zwKpo4tTCHBW8

Zapraszam też do skorzystania z moich prezentacji o zaletach czytania i ciekawostkach o książkach:

https://www.canva.com/design/DAD55IiOZMw/Jyt4DRF2F3Bt4x373F--nw/view?utm_content=DAD55IiOZMw&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

https://www.canva.com/design/DAD5VnZBWfA/g_l_QjWqZg6tyyeCmfB5YA/view?utm_content=DAD5VnZBWfA&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=sharebutton


"Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie  pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania  horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez FACEBOOK #StayAtHome  i #WorldBookDay.”
Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday