„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM O ZWIERZĘTACH” – Dzień owadówTematem przewodnim tegorocznego Tygodnia Czytania są zwierzęta. Celem akcji jest popularyzowanie regularnego czytania dzieciom, a także zaprezentowanie wartościowych książek dla dzieci i młodzieży wydanych w ostatnich latach oraz budowanie świadomości proekologicznej dzieci i ich wrażliwości na potrzeby zwierząt.
5 czerwca to Dzień owadów.

Na szczególną uwagę zasługują „Bajki z lasu”. To wyjątkowa pozycja wśród książek czytanych. Twórca tekstów Ryszard Adam Gruchawka jest z zamiłowania poetą i autorem wielu bajek, powieści oraz sztuk teatralnych, jednocześnie pracuje jako drwal, ścinając drzewa w bolesławieckich lasach. Bajki utrwalone na płycie charakteryzują się abstrakcyjną i oryginalną fabułą. Zwroty dźwiękonaśladowcze oraz opisy przyrody widzianej oczami człowieka lasu pozwalają słuchaczowi znaleźć się bliżej natury. Atutem płyty są liczne dialogi i niezwykła interpretacja aktorska. Bajki uczą dzieci abstrakcyjnego myślenia, rozwijają wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru (źródło: https://www.legimi.pl/ebook-bajki-z-lasu-adam-ryszard-gruchawka,b178688.html)Niewątpliwie najbardziej cenionym gatunkiem owadów jest pszczoła. Na temat pszczół powstało wiele naukowych oraz popularnych książek, a jedną z najlepszych jest książka Piotra Sochy „Pszczoły”, pełna zaskakujących informacji i świetnych ilustracji. Obsypana nagrodami – jest m.in. laureatką nagrody Empiku w konkursie „Przecinek i kropka”.
Zapraszamy do obejrzenia filmiku, na którym Piotr Socha opowiada o swoich dwóch książkach: " Pszczoły" oraz " Drzewa"( obie znajdują się w naszej bibliotece):

Wydawnictwo "Dwie siostry" oraz pan Piotr Socha przygotowali niespodziankę - kolorowankę, którą można wydrukować:
https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/dwiesiostry_files/File/dla%20bibliotekarzy/socha_Part3.pdf
Zapraszamy również do wysłuchania baśni Hansa Christiana Andersena pt."Motylek":

Bajkę o mrówce i koniku polnym można wysłuchać dzięki Fundacji Słowo i Kropka: